IDC TalentGarden5.0

 Juri

  • Ada Raspor – Serbia – Ballet/Contemporary
  • Jelena Troll – Germany – Modern / Contemporary dance 
  • Alessandro Bonavita – Italy/Serbia/Russia – Ballet
  • Gusel Usmanova Gobet – Russia/Swiss – Folk Dance
  • Barbara Melica – Italy – Modern dance
  • Andrea Truzzi – Italy/Germany – Contemporary dance

Marina Weber – Austria – Folk Dance

  1. Trailer IDC Talent Garden 5.0  

  2. Winners IDC Talent Garden5.0

  1. Modern Contemporary

    Soloist KIDS

    1° Matilde Romita (Italy) – “Anima e Core” – 250,5 pt

    Soloist Junior

    1° Emma Orlando (Italy) – “Alfonsina e il mare” – 257,5 pt

    2° Rebecca Gulizia (Italy) – “Vuci mia” – 249 pt

    3° Valentina Rovelli (Italy) – “Do not touch me” – 225 pt

    Soloist Senior

    1° Asia Orlando (Italy) – “Nennu mio” – 276 pt

    2° Elisa Cedrati (Italy) – “Chrysalis” – 254 pt

    3° Cristiano Caldura (Italy) – “Silence” – 244,5 pt

    Duet Senior

    1° Asia Orlando e Emma Orlando (Italy) – “La ciociara” – 279 pt

    2° Saglio Rossini Elisa e Villabruna Andrea (Italy) – “Sweet annoying” – 257 pt

    3° Brusa Beatrice e Della Maddalena Alessia (Italy) – “Natural” – 226 pt

    Team KIDS

        1. “Vittoria” (Italy) – 253 pt

    Team JUNIOR

    1° “Pensiero mutevole” (Italy) – 265 pt

    2° “Ideal World” (Italy) – 246,5 pt

    3° “Storm in Africa” (Italy) – 220 pt

    Team SENIOR

    1° “Want to come back “ (Italy) – 259 pt

    1° “Rapimento” (Italy) – 259 pt

    2° “On a mission” (Italy) – 255 pt

    3° Freedom (Italy) – 229,5 pt

    3° Batuka (Italy) – 229,5 pt

    Folklore/Danse de caractère

    Duet Junior

    1° Deyneka Anna & Gentile Nicole (Italy) – “Polka tirolese” – 258,5 pt

    Soloist Senior

    1° Farida (Switzerland) – “Dance Uyghur” – 260 pt

    2° Farida Kurbanova (Switzerland) – “Dance Ouzbek” – 249,5 pt

    Team Kids

    1° “Matrioshka” (Italy) – 256,5 pt

    2° “Marinai” (Italy) – 253,5 pt

    3° “Kalinka” (Germany) – 237 pt

    Team Junior

    1° “Danza russa” (Italy) – 265 pt

    2° “Polka Strauss” (Italy) – 245 pt

    Team Senior

    1° “Kadrilj” (Switzerland) – 268,5

    2° “Laurentia” (Italy) – 265 pt

    3° “Danza bielorussa” (Switzerland) – 248,5 pt

    BALLET SECTION

    Soloist Junior

    1° Sofia Maria De Vita (Italy) – Variazione Terza odalisca (Bayadere) – 258 pt

    Soloist Senior

    1° Lidia Arena (Italy) – “Ma vie sur la Seine” – 264 pt

    2° Francesca Romanò (Italy) – “Tchaikovsky Pas de deux variation” – 253 pt

    Team Junior

    1° “Paris” (Italy) – 259 pt

    2° “Bouquet” (Italy) – 252,5

    Team Senior

    2° “Gayanè” (Italy) – 240,5 pt

    3° “Lago – Danza russa” (Italy) – 222 pt

    Composition Chorégraphiqe / Show Dance

    Soloist Baby

    1° Bianca Pescatore (Italy) – “Furtiva” – 254,5 pt

    2° Laura De Donato (Italy) – “That’s life” – 245 pt

    Soloist Kids

    1° Matilda Romita (Italy) – “Io speriamo che me la cavo” – 268 pt

    2° Prieur Thaïs (Switzerland) – “One Chance” – 265 pt

    Soloist Junior

    1° Emma Orlando (Italy) – “Cinderella” – 269 pt

    2° Baftija Andina (Switzerland) – “Genie dance” from Alladin – 257 pt

    3° Nurseitova Elina – (Switzerland) – Lovely – 250 pt

    Soloist Senior

    1° Greta Pinton (Italy) – “Casta diva” – 272 pt

    Team Kids

    1° “Meer” (Germany) – 268 pt

    Team Junior

    1° “Enzo Ferrari” (Italy) – 254 pt

    Team Senior

    1° “Sing Sing Sing” (Italy) – 276 pt

1) One week of study in a studio “Move it! Dance Academy” with accommodation and meals (time by agreement)

2) One week of participation in a dance camp “Move it! Dance Camps” with accommodation and meals – summer 2022

 

Prizes: Choreographic creation of solo or duet for the winner

 

 

 

 

Prizes: Premi da parte di Barbara Melica:
Una BdS al 100% di “Vivo di danza”
Due BdS al 50% di Vivo di Danza”
Una BdS al 50% al VDA
Una BdS per nr. 2 lezioni allo stage di VDA